Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت: » متفرقه » خلاصه‌ای از زندگینامه استیو جابز، از تولد تا اپل، از اپل تا مرگ!

خلاصه‌ای از زندگینامه استیو جابز، از تولد تا اپل، از اپل تا مرگ!

خلاصه‌ای از زندگینامه استیو جابز، از تولد تا اپل، از اپل تا مرگ!
  • تاریخ
  • دسته‌بندی متفرقه
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 2 506


استیو جابز را همه‌ی ما می‌شناسیم. او به همراه استیو وزنیاک کمپانی اپل را به وجود آورد و میلیون‌ها انسان را شیفته‌ی محصولات این کمپانی کرد. جابز با هدایت و رهبری اپل در زمان‌های خاص توانست محصولات انقلابی مانند آیفون و آیپد را به وجود بیاورد و تا به امروز میراث وی در سال میلیاردها دلار سود برای اپل به دنبال دارد. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به زندگینامه‌ی استیو جابز.

خلاصه ای از زندگی استیو جابز

استیو در 24 فوریه سال 1955 در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. پدر و مادر او هر دو از دانشگاه ویسکانسین فارغ التحصیل شده بودند. قبل از سال 1976 که استیو به همراه وزنیاک اپل را پایه گذاری کند زندگی بی جهت داشت و در بسیاری از حوزه‌ها کار کرده بود. در یک جمله می‌توان گفت وی بسیار هوشمند بود ولی بی جهت. محصولات شگفت انگیز اپل مانند آیفون، آیپاد و آیپد همگی از نوآوری‌های جابز به حساب می‌آیند که بعد از گذشت چندین سال هنوز حیرت انگیز هستند و در زمان خود محصولاتی پیشرو به حساب می‌آمدند. در طول این سال‌ها سال 1985 بود که استیو اپل را ترک کرد و بعد از گذشت یک دهه بار دیگر به دنیای اپل بازگشت. او بعد از مبارزه‌ای طولانی با سرطان پانکراس در سال 2011 از دنیا رفت.

خلاصه‌ای از زندگینامه استیو جابز، از تولد تا اپل، از اپل تا مرگ!اوایل زندگی

نام کامل او استیو پائول جابز بود. مادر و پدر وی به ترتیب جوآن شیبل و عبدالفتاح “جان” جندالی و هر دو از دانشگاه ویسکانسین فارغ التحصیل شده بودند. پدر او پروفسور علوم سیاسی بود که اصلیتی سوریه‌ای داشت و مادرش در زمینه‌ی متخصص گفتار درمانی فعالیت می‌کرد. بعد از گذشت مدت کوتاهی از به فرزند خواندگی استیو، پدر و مادر واقعی او فرزندی به دنیا آوردند که نامش مونا سیمپسون بود. تا سن 27 سالگی استیو از این وقایع بی خبر بود زیرا دسترسی به اطلاعات تولدش را نداشت. نوزاد (استیو) بعدها توسط کلارا و پائول جابز به فرزندی قبول شد و نامش را استیو پائول جابز نهادند.

کلارا حسابدار بود و پائول به عنوان گارد ساحلی و مکانیک کار می‌کرد.

این خانواده‌ی جوان در mountain view کالیفرنیا زندگی می‌کردند که بعدها نام این منطقه به Silicon Valley تغییر یافت. از همان دوران کودکی استیو به همراه پدر خود در گاراژ به انجام کارهایی مانند مکانیکی می‌پرداخت و استیو علاقه‌ی زیادی از خود نشان می‌داد. از همان موقع استیو یاد گرفت که چگونه لوازم برقی و حتی موتور اتومبیل را از هم جدا کرده و تعمیر کند. استیو در دوران مدرسه همیشه هوشمندتر و با استعدادتر از دیگر همکلاسی‌های خود بود و همیشه وی را مسخره می‌کردند. معلم سال چهارم او مجبور بود تا به استیو رشوه دهد تا درس بخواند. جالب است مگر نه؟

مدیران مدرسه چندین بار سعی کردند تا او را مستقیم به دبیرستان بفرستند ولی خانواده‌ی استیو با این کار موافق نبودند و مخالفت می‌کردند. چند سال بعد در دبیرستان وی با وزنیاک که شریک آینده‌ی او به حساب می‌آمد آشنا شد.

در سال 2007 وزنیاک به وب سایت PC World درباره‌ی استیو گفت:

ما عاشق دنیای الکترونیک بودیم و علاقه مند به جستجو در این زمینه. در آن زمان چیپست ها تازه سر زبان ها افتاده بودند و ما شیفته ی نحوه ی کار کردن آن ها بودیم.
کامپیوتر اپل

بعد از دبیرستان او در کالج رید، پورتلند ثبت نام کرد و بعد از گذشت 6 ماه آن جا را ترک کرد و به مدت 18 ماه در کلاس‌های خلاقیت شرکت کرد و این جا بود که شیفته‌ی تایپوگرافی شد. در سال 1974 او به عنوان طراح بازی‌های کامپیوتری با آتاری همکاری می‌کرد و بعد از گذشت مدتی برای یافتن روشنگری معنوی به هند سفر کرد و از مواد روانگردان نیز به دور نبود. در سن 21 سالگی و سال 1976 به همراه وزنیاک اپل را به وجود آوردند که مقر اصلی آن‌ها گاراژ خانه‌ی استیو بود. بودجه‌ی اولیه‌ی خود را نیز از فروش اتومبیل فولکس واگن استیو و ماشین حساب علمی مورد علاقه‌ی وزنیاک تأمین کردند.

در این دوران کامپیوتر خانگی شگفت انگیز و انقلابی را به وجود آوردند که در آن زمان بسیاری را به خود جذب کرد. قیمت اولیه این محصول 666.66$ بود.خروج از اپل

بعد از تولید چند محصول دیگر هنوز از نظر طراحی اپل به پختگی که باید می‌رسید نرسیده بود. به هیمن دلیل کمپانی IBM از اپل پیشی گرفت. با ورود مکینتاش به بازار وضعیت کمی بهتر شد ولی هنوز در رقابت با IBM عقب بود و این جا بود که استیو کم کم باید از کمپانی جدا می‌شد. وی پس از جدایی شرکت NeXT را بنیانگذاری کرد و بعدها توانست شرکتی را از جرج لوکاس خریداری کند که بعدها پیکسار نام گرفت.

بازسازی اپل

با وجود موفقیت پیکسار وی به دنبال ساخت سیستم عامل تخصصی خود بود و به همین دلیل با بودجه‌ی 429 میلیون دلار به اپل بازگشت. با بازگشت او کمپانی اپل از همه لحاظ دگرگون شد و وارد دوران درخشانی شد. iMac در همین دوران متولد شد. آیفون نیز یکی دیگر از شگفتی‌های استیو و اپل بود که انقلابی را در گوشی‌های موبایل به وجود آورد.

همه‌ی ما استیو را با لباس مشکی رنگ و شلوار جین به یاد داریم که همه را جذب محصول جدیدش یعنی آیفون کرده بود. مک بوک ایر نیز بعدها متولد شد.

مرگ استیو جابز

در سال 2003 بود که همه متوجه کم شدن وزن غیر عادی او شدند و همین جا مشخص شد که وی با سرطان پانکراس دست و پنجه نرم می‌کند. بعدها وی در 5 اکتبر سال 2011 دار فانی را وداع گفت و در سن 56 سالگی این دنیا را ترک کرد.