تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

اطلاعات مطلب
 • بازديدها : 1216
 • نويسنده : admin
 • تاريخ : 24-08-1394, 20:14
24-08-1394, 20:14

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

دسته بندی : آموزش

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

بسیاری از ما با تورنت آشنا هستیم و حداقل چندباری اسم آن به گوشمان خورده است؛ اما شاید تا به حال پیش نیامده آنقدر کنجکاویمان زیاد شود که بخواهیم سر از ساز و کار تورنت دربیاوریم و ببینیم اصلا این تورنت چه چیزی است. در این مقاله ما قصد داریم نگاهی کوتاه به فایل‌های تورنت، چگونگی کار تورنت و متداول‌ترین مفهوم‌هایی که درباره تورنت وجود دارد بپردازیم. در ادامه با اندروید مارکت همراه باشید.

تورنت چیست؟
در ساده‌ترین توضیح ممکن می‌توانیم تورنت را یک نوع فایل به حساب بیاوریم. اطلاعاتی در این فایل وجود دارند که به فایل‌ها و فولدار‌هایی که هم‌اکنون در حال توزیع هستند، مربوط می‌شوند. برای مثال، اگر شما می‌خواهید آخرین نسخه از سیستم‌عامل اوبونتو را دانلود کنید، فایلِ تورنت اوبونتو حاوی اطلاعاتی درباره فایل‌ها و فولدر‌هایی است که شما برای دانلود اوبونتو به آن‌ها نیاز دارید. فایلِ تورنت همچنین اطلاعاتی درباره محلی که می‌تواند فایل‌ها و فولدر‌های مربوطه را دریافت کنید، دربردارد. دیگر اطلاعاتی که در یک فایل چند کیلوبایتی تورنت حضور دارد، مقادیر هش (hash) هستند که برای تایید اطلاعات یک فایل استفاده می‌شوند.

تورنت چگونه کار می کند؟
فایل‌های تورنت، انتقال داده و فایل‌های بزرگ از یک سیستم به سیستم دیگر را آسان می‌کنند. تورنت کردن یک فایل به این معنی است که فایل مشخص را در یک شبکه peer to peer یا همتا به همتا منتقل کنید. اطلاعات فایل‌ها به صورت بیت‌های جداگانه ارسال می‌شوند و شما ممکن است تمام فایل را از یک شخص واحد دریافت نکنید.

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

با این حال با توجه به اطلاعات هشی که در فایل تورنت وجود دارد، در نهایت شما حجم کلی فایل مورد نظر خود را دریافت خواهید کرد و آن بیت‌ها در کنار هم می‌توانند در نهایت تشکیل یک حجم کلی از اطلاعات را بدهند. اما لازمه‌ی اینکه بتوانید یک فایل را دریافت کنید این است که آن فایل هنوز توسط فرد یا افراد دیگری به صورت بیت‌های جداگانه در حال ارسال باشند.

کلاینت‌ تورنت چیست؟
کلاینت یا نرم‌افزاری‌های تورنت را می‌توان شبیه به یک پل در نظر گرفت که وظیفه‌ی انتقال یک فایل از سیستمی به سیستم دیگری را به عهده می‌گیرند. خود فایل تورنت اطلاعات لازم را برای اینکه از کجا باید فایل را دریافت کند، به کجا باید اطلاعات را ارسال کند یا چگونه در نهایت همه بیت‌های دریافتی را در کنار یکدیگر بگذارد را در اختیار دارد، اما کلاینت تورنت می‌تواند با گرفتن فایل تورنت تمام اطلاعات را اجرایی کند و ارتباطی بین چندین سیستم جداگانه به وجود آورد تا در نهایت شما بتوانید اطلاعات را دریافت یا ارسال کنید.

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

با این توضیحات مشخص است که بدون در اختیار داشتن یک کلاینت تورنت شما نمی‌توانید هیچ فایل تورنتی را دانلود کنید. در حال حاضر بیت‌تورنت (BitTorrent) شناخته شده‌ترین کلاینت موجود است که کلاینت uTorrent بر پایه آن و برای پروتکل بیت‌تورنت ساخته شده. یک کلاینت تورنت به شما اجازه می‌دهد چندین فایل مختلف را به صورت همزمان دانلود کنید.

مفاهیم تورنت
شاید تا به حال شنیده‌اید که همیشه تورنت‌هایی که دانلود کرده‌اید را سید کنید. اما این مفاهیم چه معنایی دارند؟ تا چند دقیقه دیگر همه این‌ها را به راحتی برای دیگران هم توضیح خواهید داد!

Seeds
قبلا گفتیم که فایل‌های تورنت به صورت P2P یا از یک سیستم واحد به یک سیستم واحد دیگری منتقل می‌شوند. در واقع شما فایل‌های خود را از سیستم شخص دیگری دانلود می‌کنید که در همان زمان در حال آپلود آن فایل است. یک سید یا سیدر کسی است که حجم کامل فایل را در اختیار دارد؛ نه یک تکه یا بایت‌هایی از آن را. بنابراین زمانی که شما دانلود خود را به پایان می‌برید اما هنوز آپلود فایل را متوقف نکرده‌اید، شما تبدیل به یک سیدر شده‌اید.

Peer
پیر کسی است که بخش‌هایی یا بایت‌هایی از یک فایل که شما قصد دانلود آن را دارید در اختیار دارد و هنوز موفق به دانلود حجم کامل آن فایل نشده است. بنابراین همین که شما شروع به دانلود یک فایل تورنت کنید، شما هم با داشتن بایت‌ها یا بخش‌هایی از آن فایل تبدیل به یک پیر شده‌اید. همین که شما بخش‌هایی از فایل را در سیستم خود دریافت کردید، تبدیل به یک منبع می‌شوید که دیگران می‌توانند از شما فایل‌های خود را دریافت کنند.

Leechers
لیچر اما کسی است که فایل مورد نظر خود را دریافت کرده اما اجازه نمی‌دهد هیچ کس دیگری بتواند از او فایلی را دانلود کند. لیچرها فایل مورد نظر خود را از بقیه می‌گیرند اما هیچ چیزی را پس نمی‌دهند.

سایت‌های تورنت
سایت‌های تورنت در حقیقت پایگاه‌‌های داده بسیاری از فایل‌های چند کیلوبایتی تورنت هستند که شخص می‌تواند با جستجو در آن فایل مورد نظر خود را پیدا کند و تورنت آن فایل را از آن سایت دریافت کند. ناگفته مشخص است که تعداد فایل‌های تورنت به میلیون‌ها عدد می‌رسد و به همین دلیل نیاز است تا محلی برای ذخیره و جستجو با دسته‌بندی‌های مشخص برای آن‌ها وجود داشته باشد. سایت‌های زیاد و شناخته‌شده‌ای همچون The Pirate Bay و Kickass Torrents وجود دارند که میلیون‌ها فایل تورنت را درون خود جای داده‌اند.

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

آیا دانلود فایل‌ها به روش تورنت قانونی است؟
قانونی بودن دانلود فایل‌های تورنت مخصوصا در ایران که معمولا حق کپی‌رایت رعایت نمی‌شود خیلی جنبه‌ی مشخص و پراهمیتی ندارد و بیشتر به جنبه‌‌ی استفاده‌های صحیح شخصی برمی‌گردد. همانطور که می‌دانید دانلود نسخه‌های اصلی و قانونی فیلم، سریال‌ها، بازی یا برنامه‌های کامپیوتری و مورادی از این دست در ایران تقریبا غیر ممکن است؛ بنابراین استفاده از تورنت یک جایگزین مناسب به حساب می‌آید.

تورنت چیست و چه کارهایی می‌توان با آن انجام داد؟

مسلما اگر آثاری وجود دارند که بتوان با پرداخت هزینه آن‌ها را خریداری کرد، استفاده از روش دانلود با کمک تورنت توصیه ما نیست. بنابراین استفاده از تورنت و سایت‌های تورنت به خود افراد باز می‌گردد و به همان چاقوی دو لبه‌ای شبیه‌ است که می‌تواند هم استفاده صحیح هم ناصحیح داشته باشد.

نکته‌ی دیگری که بیان آن حائز اهمیت است توجه به ریسک‌های امنیتی دریافت فایل در بستر تورنت خواهد بود. محبوبیت تورنت زمینه‌ای برای سوء‌استفاده‌ی برخی هکرها را نیز فراهم کرده است. چرا که بسیاری از این فایل‌ها خصوصا نرم‌افزارها از سوی تولیدکنندگان رسمی به اشتراک گذاشته نشده‌اند و احتمال آلوده شدن یا دستکاری شدن آنها پیش از آنکه به دست شما برسند نیز محتمل است. بنابر این می‌بایست با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به دریافت و اجرای این فایل‌ها اقدام کنید.

امیدواریم توضیحات مربوط به تورنت و مفاهیم مربوط به آن، سوال‌ها و کنجکاوی‌های شما را پاسخ داده باشد.

به اشتراک بگذارید:شما به عنوان مهمان در حال بازدید سایت هستید ورود
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال :
مجموع اعداد 77 و سه چه عددی است؟ (پاسخ را با حروف فارسی بنویسید)
پاسخ:*


  اندروید مارکت

  دنیای مجازی خود را احیا کنید

  نماد اعتماد الکترونیکی
  دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت و معدن

  تلفن تماس:
  04133322920 - 09144059766

  ایمیل:
  Omid.Vasfi@gmail.com

  آدرس دفتر:
  تبریز - ولیعصر - فلکه بزرگ - مرکز خرید ولیعصر - طبقه پایین - پلاک 10
  به پرداخت ملت
  خرید آنلاین با کلیه کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب
^