Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت: » اخبار » اتوبوس‌ها و تاکسی‌های پرتغال به روتر وای‌فای مجهز شده‌اند

اتوبوس‌ها و تاکسی‌های پرتغال به روتر وای‌فای مجهز شده‌اند

اتوبوس‌ها و تاکسی‌های پرتغال به روتر وای‌فای مجهز شده‌اند
  • تاریخ
  • دسته‌بندی اخبار
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 8 233شبکه وای‌فای پرسرعت رایگان در سطح شهر پورتو پرتغال، می‌تواند الگویی مناسب برای بسیاری از شهرها باشد. اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها به روترهایی مجهز شده‌اند که می‌توانند همچون هات‌اسپات‌های متحرک در سطح شهر حرکت کرده و هزاران شهروند را آنلاین کنند. این روتزها علاوه بر ارائه اینترنت رایگان، اطلاعات این وسایل نقلیه را هم از طریق سنسورهایی که روی سطل‌های زباله شهری قرار گرفته، جمع‌آوری می‌کنند. این اطلاعات به شهرداری و دفاتر مدیریت شهری ارسال می‌شوند.

بیش از ۶۰۰ اتوبوس و تاکسی بخشی از این شبکه هستند که در ماه به بیش از ۷۰ هزار نفر سرویس می‌دهند. حالا شهروندان شهر پورتو به جای استفاده از شبکه دیتای موبایل‌شان در هنگام سفر داخل شهری به شبکه رایگان وای‌فای متصل می‌شوند که توانسته بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از ترافیک وایرلس را به خود اختصاص دهد. این سرویس که توسط استارت‌آپی به نام Veniam توسعه داده شده، هم‌اکنون کامل‌ترین و بی‌نقص‌ترین شبکه مبتنی بر حمل و نقل در جهان است. اعضای تیم ونیام را دانشجویان دانشگاه پورتو تشکیل می‌دهند.

شبکه اینترنت شهری پورتو علاه بر ارائه اینترنت رایگان به شهروندان، اطلاعات سنسورها را هم جمع‌آوری می‌کند. به عنوان مثال وقتی اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها داخل چاله یا دست‌اندازی می‌افتند، سنسورهای تعلیقی موجود بر روی آنها اطلاعات را به شهرداری ارسال می‌کنند، تا آنها سریعا متوجه شوند که کدام بخش از خیابان‌های شهر نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. همچنین سطل‌های زباله هم مجهز به سنسورهایی هستند که نشان می‌دهند آیا پر شده‌اند یا نه، بنا براین با استفاده از شبکه وای‌فای شهری می‌توان از پر بودن آنها مطلع شد و برای خالی کردنشان اقدام کرد.

کمپانی مجری این طرح اخیرا توانسته ۴.۳ میلیون دلار سرمایه را جذب کرده و دفتر اصلی خود را در مانتن ویو کالیفرنیا برپا کند. ژوئائو باروس، یکی از اساتید دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه پورتو که از اعضای تیم توسعه‌دهنده این پروژه هم هست، گفته که آن‌ها تصمیم دارند این سرویس را برای شهرهای دیگر هم راه‌اندازی کنند.