Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت: » متفرقه » ۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!

۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!

۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!
  • تاریخ
  • دسته‌بندی متفرقه
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 1 572


چند روز پیش، یعنی ۷ اکتبر ۲۰۱۵، قرار بود بر اساس اعلام فرقه‌ای مسیحی در فیلادلفیای آمریکا، دنیا به پایان برسد. اما انگار که برخلاف این پیش بینی، ما همچنان به حیات خود بر روی زمین ادامه می‌دهیم.

چند روز پیش، یعنی ۷ اکتبر ۲۰۱۵، قرار بود بر اساس اعلام فرقه‌ای مسیحی در فیلادلفیای آمریکا، دنیا به پایان برسد، اما نرسید! این آخرین باری نخواهد بود که ما درمورد نابودی زمین هشدارهایی این چنینی دریافت می‌کنیم.

نظریه پردازان روز رستاخیز و بسیاری از فرقه‌های مذهبی، پایان جهان را برای هزاران سال است که پیشگویی می‌کنند، اما تا کنون موعد همه‌ی این رخدادها بدون رویداد هیچ حادثه‌ای گذشته است. برای این که بیشتر خیالتان را راحت کنیم، ۱۱ مورد از این پیشگویی‌ها را که قرار بوده است باعث نابودی زمین شوند را مرور می‌کنیم.

۱. سال ۱۰۰۰ میلادی

۱۱ موعدی که قرار بود دنیا به آخر برسد اما این چنین نشد!


مسوولین کلیسا در آن تاریخ باور داشتند که هزاره جدید بازگشت دوباره مسیح را به همراه خواهد داشت. در انتظار این واقعه، بسیاری از مردم متعلقات، شغل و حتی خانه خود را رها کردند.

هنگامی که زمان رخداد فرا رسید و هیچ اتفاق خاصی نیافتاد، آن‌هایی که گمان می‌بردند که پایان نزدیک است، دریافتند دچار اشتباه محاسباتی شدند و اعلام کردند دنیا بالواقع در سال ۱۰۳۳ میلادی پایان می‌یابد. تا آن‌جا که ما می‌دانیم باز هم دچار اشتباه محاسباتی بزرگی شده بودند!

۲. ۱ فوریه ۱۵۲۴


طالع‌بین‌های لندنی هنگامی که هم‌ترازی سیارات در صورت فلکی حوت را به معنای نابودی زمین در نتیجه سیلی عظیم، تفسیر کردند، همه مردم را وحشت زده کردند.

ده‌ها هزار نفر از مردم به مناطق بالادست گریختند و بعضی نیز شروع به ساخت کشتی و قایق کردند.اما سیل عظیم هرگز نیامد.

۳. ۱۹ می ۱۷۸۰


در نوزدهم می ۱۷۸۰ تاریکی سنگینی تمام منطقه نیوانگلند را پوشاند و باعث شد گروه مذهبی به نام تکان دهندگان اعلام کنند که روز رستاخیز فرا رسیده است.

با این وجود مشخص شد آسمان تاریک و غیرطبیعی آن روز، که بعدها به "روز تاریک" معروف شد، در اثر اختلاط دود حاصل از آتش جنگل و مه سنگین بوده است. این امر باعث شد افراد تابع فرقه شروع به انجام ماموریت های مذهبی جهت تبلیغ «تجرد» به عنوان راه نجات و رستگاری کنند.

۴. ۲۱ مارس ۱۸۴۳ – ۲۱ مارس ۱۸۴۴


ویلیام میلر هزاران نفر از پیروان خود، میلریت ها، را فریفت و اعلام کرد دنیا بین ۲۱ مارس ۱۸۴۳ تا ۲۱ مارس ۱۸۴۴ به آخر می‌رسد. هنگامی که فاصله‌ی یک ساله به پایان رسید و هیچ اتفاقی نیفتاد، موعد مقرر به ۲۲ اکتبر ۱۸۴۴ انتقال داده شد.

پس از این که برای بار دوم نیز هیچ اتفاقی رخ نداد و مسیح نیامد ( این روز به عنوان "نا امیدی بزرگ" شناخته می‌شود)، بعضی از پیروان میلر، آیین او را رها کرده و گروه منتظران ظهور روز هفتم را تشکیل دادند.

۵. ۱۹ می ۱۹۱۰


در اوایل قرن بیستم، منجمان پی بردند انتهای ستاره‌های دنباله دار حاوی گازی سمی به نام سایانوژن است. این اکتشاف باعث ایجاد ترس و دلهره‌ای فراوان در بین مردم در سال ۱۹۱۰ شد، هنگامی که دریافتند زمین ممکن است از بین دنباله‌ی طولانی ستاره دنباله دار هالی بگذرد.

با وجود آن‌که دانشمندان اعلام کردند ساکنان زمین را خطری تهدید نمی‌کند اما روزنامه‌ها از جمله نیویورک تایمز به صورتی خرافاتی عمل کردند که موجب شد افکار عمومی متقاعد شوند پایان کار نزدیک است.

البته هیچ نگرانی واقعی وجود نداشت. این دنباله گازی سمی هیچ وقت امکان نداشت که از نزدیکی زمین عبور کند و حتی اصلا مقدار گازهای سمی هم به مقداری نبود که بتواند باعث هر گونه صدمه جدی شود.

۶. ۱۹۱۴


در سال ۱۸۷۶، چارلز تیز راسل، بنیانگذار فرقه شاهدان یهوه، پیش‌گویی کرد که مسیح در سال ۱۹۱۴ بازمی‌گردد. از وقتی آن پیش‌گویی غلط از آب درآمد، جامعه مقلدان فرقه حداقل هفت مرتبه دیگر نیز پیش‌گویی‌های مشابهی در مورد رخداد آخرالزمان داشته‌اند.

دنیا اما همچنان به آخر نرسیده است و این گروه اکنون بیشتر برای توزیع جزوات درب منزل‌ها و همچنین رد دریافت فرآورده‌های انتقال خون، شناخته می‌شود.

۷. ۱۹۳۶، ۱۹۴۳، ۱۹۷۲و ۱۹۷۵


بنیانگذار کلیسای جهانی خدا، هربرت آرمسترانگ، به اعضای کلیسایش گفت که آخرالزمان در ۱۹۳۶ رخ خواهد داد، و تنها اعضای این کلیسا نجات خواهند یافت. پس از عدم تحقق پیش‌گویی او این تاریخ را سه بار دیگر نیز عوض کرد.


۸. ۱۰ مارس ۱۹۸۲


در سال ۱۹۷۴، اخترفیزیکدانان جان گریبین و استفان پلیجمن کتاب " اثر سیاره مشتری" را منتشر کردند که ادعا می‌کرد در ۱۰ مارس سال ۱۹۸۲، سیاره زمین و مشتری به صورت هم‌تراز نسبت به سمت مشابهی از خورشید قرار می‌گیرند و این امر موجب اثرات گرانشی می‌شود که نتیجه‌ی آن‌ها زمین‌لرزه‌های مخربی خواهد بود.

چندان نیازی به گفتن نیست که این کتاب نهایتا دنباله‌ای به نام "اثر سیاره مشتری، تجدید نظر شده" داشت.

۹. Y2K سال دو هزار (یک ژانویه سال دوهزار میلادی)


واقعا هیچ کس مطمئن نبود که یک ژانویه سال دو هزار چه اتفاقی خواهد افتاد، تنها چیزی که مشخص بود لزوم ذخیره بطری‌های آب، باتری و اسلحه بود.

بیش‌تر واهمه از آن‌جا نشات میگرفت که گمان می‌رفت کامپیوترها نتوانند سال "00," را تشخیص دهند و آن را به جای ۲۰۰۰، ۱۹۰۰ بخوانند. احتمال می‌رفت این امر موجب سقوط دنیای تکنولوژیک شود.

هزاره جدید از راه رسید و همه سالم بودند!

۱۰. ۲۱ می ۲۰۱۱


هارولد کمپینگ رییس شبکه رادیویی خانواده، خوشحالی زایدالوصفی از خود نشان داد، هنگامی که چهار سال پیش پیش‌گویی کرد جهان به واسطه توالی‌ای از زمین لرزه‌های دوار که به عنوان "جذبه" شناخته می‌شوند، به پایان راه خود خواهد رسید.

پس از این‌که ۲۱ می، آمد و رفت و هیچ نشانه‌ای از پایان دنیا دیده نشد، کمپینگ پایان مقرر را به ۲۱ اکتبر موکول کرد.

۱۱. ۷ دسامبر ۲۰۱۲


بر اساس پیش‌بینی‌های کهن تقویم مایایی گمان می‌رفت دنیا در ۷ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان برسد.

اما زمین جان سالم به در برد و احتمالا دلیل اصلی‌اش هم این بود که قوم مایا اصلا چنین پیشگویی نداشته‌اند. شاید این تاریخ تنها زمانی بوده است که آن‌ها از یادداشت ایام خسته شده بودند و دیگر ادامه نسخه طولانی مدت تقویم ۵۱۷۲ ساله‌ی خود را متوقف کرده بودند!