Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت > آموزش > BridgeOS یا iBridge اپل چیست؟

BridgeOS یا iBridge اپل چیست؟

BridgeOS یا iBridge اپل چیست؟
  • تاریخ
  • دسته‌بندی آموزش
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 79

BridgeOS یا iBridge یک سیستم عامل و پلی است برای استفاده و راه‌اندازی تراشه‌ی T2 که در برخی دستگاه‌های مک ساخته شده است. تراشه‌ی T2 یک پردازنده کمکی سفارشی است که توسط اپل طراحی شده است و برای افزایش امنیت و عملکرد کامپیوترهای مک به کار می‌رود. جهت مطالعه و دریافت اطلاعات کامل در رابطه با پردازنده T2 به این مطلب مراجعه فرمایید.


BridgeOS نوعی از WatchOS است که بر روی تراشه های سری T مک اجرا می شود. این سیستم عامل توسط اپل برای مدیریت اجزای سخت افزاری در محصولات خود؛ از جمله MacBook Pro OLED Touch Bar و iMacs توسعه یافته است.  سیستم عامل BridgeOS یا iBridge فقط در مک بوک های اینتل وجود دارد. تراشه های T1 و T2 متعلق به ARM SOC هستند. به همین دلیل است که سیستم عامل آنها BridgeOS نامیده می شود که درواقع پلی بین macOS و پردازنده های اینتل و ARM است. 

Apple BridgeOS به سیستم عاملی اشاره دارد که تراشه T2 را در برخی از دستگاه های Mac تغذیه می کند. تراشه T2 یک پردازنده مشترک با طراحی سفارشی است که توسط اپل برای افزایش امنیت و عملکرد کامپیوترهای مک معرفی شده است. این سیستم عامل عملکردهای مختلفی همچون بوت امن، کنترل کننده مدیریت سیستم، کنترل‌کنندهٔ حافظهٔ SSD و حسگر Touch ID را ادغام می کند.

درواقع BridgeOS مسئولیت مدیریت و کنترل این ویژگی ها را بر عهده دارد و به عنوان پلی بین تراشه T2 و سیستم عامل اصلی macOS عمل می کند. سیستم عامل BridgeOS قابلیت‌های امنیتی و رمزگذاری در سطح سخت‌افزار را فراهم می‌کند و ویژگی‌هایی مانند راه‌اندازی امن (secure boot)، ذخیره‌سازی رمزگذاری‌شده (encrypted storage) و حصاری امن برای داده‌های حساس را فعال می‌کند.

بخشی از فرآیند به‌روزرسانی سیستم عامل MacOS به‌روزرسانی BridgeOS است. به عنوان مثال، اگر یک مک T2 را از سیستم عامل مک 11.3 به 11.4 ارتقا دهید، BridgeOS نیز در این فرآیند به روز می شود. اکنون که این T2 Mac در آخرین نسخه BridgeOS است، به طور معمول نمی توان آن را دانگرید داد. حتی اگر دوباره وارد حالت بوت ریکاوری شوید و نسخه 11.3 را نصب کنید، BridgeOS همان نسخه به روز شده در MacOS 11.4 باقی می ماند.


اخیرا اپل فایل‌های کامل BridgeOS IPSW را برای دانلود فراهم کرده است، طرز استفاده از فایل هم دقیقا به همان روشی است که برای Apple Silicon M1 Mac انجام می‌دهیم. سپس می‌توانیم از فایل BridgeOS IPSW جهت ریستور یا احیای BridgeOS در مک بوک های با پردازنده T2 خود استفاده کنیم. تفاوت در اینجا این است که اپل امضای (Signing) نسخه های قبلی BridgeOS را باطل میکند. یعنی تنها به آخرین نسخه BridgeOS امکان آپدیت خواهید داشت، دقیقا مشابه iOS! بنابراین فرآیند Signing در iBridge نیز از iOS پیروی می‌کند و نسخه قبلی معمولاً حدود یک هفته پس از انتشار به‌روزرسانی نسخه جدید، باطل می‌شود.
بنابرین اگر با نسخه جدید BridgeOS که به آن آپدیت کردید مشکل دارید یا فقط قصد داشتید مکانیزم به‌روزرسانی نرم‌افزار را آزمایش کنید، می‌توانید BridgeOS را به یک نسخه قبل از آن (در 7 روز پس از به‌روزرسانی جدید سیستم عامل) دانگرید کنید.


جهت تعیین ورژن BridgeOS در مک بوک خود، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. روی منوی Apple در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.
  2. از منوی کشویی «About This Mac» را انتخاب کنید. یک پنجره ظاهر می شود.
  3. در پنجره باز شده بر روی دکمه "System Report" کلیک کنید. با این کار برنامه "System Information" باز می شود.
  4. در برنامه System Information، در نوار کناری سمت چپ به پایین اسکرول کنید و "Software" را انتخاب کنید.
  5. در سمت راست، در بخش «نرم افزار»، «نسخه BridgeOS» را جستجو کنید.
  6. عدد نوشته شده در کنار "BridgeOS Version" نشان دهنده نسخه BridgeOS نصب شده در مک بوک شما است.

لطفاً توجه داشته باشید که مراحل ارائه شده ممکن است بسته به نسخه macOS که روی مک بوک خود نصب کرده اید کمی متفاوت باشد.