Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت > آیا گوشیهای دو سیم کارته باتری بیشتری مصرف میکنند؟

آیا گوشیهای دو سیم کارته باتری بیشتری مصرف میکنند؟

آیا گوشیهای دو سیم کارته باتری بیشتری مصرف میکنند؟
  • تاریخ
  • دسته‌بندی ---
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 81

آیا مصرف باتری در گوشیهای دو سیم کارته، به نسبت گوشیهای تک سیم کارت بیشتر است؟

در پاسخ باید بگوشیی که بله! گوشی‌های دو سیم کارته معمولاً باتری بیشتری را نسبت به گوشی‌های تک سیم کارته مصرف می‌کنند. دلیل اصلی این افزایش مصرف باتری در گوشی‌های دو سیم کارته، تأمین ارتباط همزمان برای دو شبکه مختلف است.

هنگامی که گوشی دو سیم کارته فعال است و هر دو سیم کارت به شبکه وصل هستند، برای ارتباط با دو شبکه انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین، به علت استفاده همزمان از دو سیم کارت، گوشی در حال اسکن و مدیریت ارتباطات بین دو شبکه است که باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود.

در مواردی که تنها یکی از دو سیم کارت‌ها فعال باشد و یکی از آن‌ها در حالت آماده‌به‌کار (Standby) قرار داشته باشد، مصرف باتری ممکن است به حدودی بهبود یابد، اما در مجموع، گوشی‌های دو سیم کارته معمولاً به انرژی بیشتری نیاز دارند.

به هر حال، تکنولوژی‌ها و بهینه‌سازی‌های مختلفی در صنعت تلفن همراه وجود دارند که به بهبود عمر باتری کمک می‌کنند. این موضوع شامل استفاده از باتری‌های با ظرفیت بالاتر، مدیریت مصرف انرژی نرم‌افزاری بهتر، سیستم‌های شارژ سریع و مدیریت بهینه‌تر انرژی در موقعیت‌های ضعیف شبکه است.

بنابراین گوشی های دو سیم کارته نسبت به گوشی های تک سیم کارت مشابه باتری بیشتری مصرف می کنند. یعنی اگر یک مدل گوشی با پیکربندی دو سیم کارته، به صورت تک سیم کارته موجود باشد، نوع دو سیم کارته باتری بیشتری مصرف می کند.

اکثر تلفن های دو سیم کارته دارای تنظیمات Dual-SIM Dual Standby (DSDS) هستند. آنها فقط یک گیرنده RF سلولی دارند و هر دو سیم کارت با استفاده از مالتی پلکس کردن زمان، گیرنده RF را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

فرستنده‌های RF در تلفن‌های همراه تک سیم کارته، بیشتر اوقات بیکار می‌مانند و فقط برای خواندن پیام‌های صفحه‌بندی شبکه (Network Paging Messages) بیدار می‌شوند. اما در تلفن های دو سیم کارته، فرستنده RF زمان بیکاری کمتری دارد زیرا باید صفحه بندی شبکه را برای دو پلن سلولی بخواند. بنابراین در مقایسه با تلفن های تک سیم کارته، باید دو برابر زمان بیدار شود، که همین موضوع مصرف باتری را در گوشیهای دو سیم کارته افزایش می دهد.


آیا در صورت استفاده از یک اپراتور برای هر دو سیم کارت، میتوان مصرف شارژ باتری تلفن همراه را کاهش داد؟

خیر، حتی در صورتی که هر دو سیم کارت از یک شرکت مخابراتی باشند (به عنوان مثال هر دو سیم کارت ایرانسل باشند)، باز هم نمیوانید مصرف باتری را کاهش دهید. صرف نظر از اینکه از دو شبکه مختلف استفاده می کنید، یا از یک شبکه واحد، پروسه تخلیه باتری یکسان خواهد بود.

   

چرا باتری گوشیهای دو سیم کارته حتی بدون استفاده از هر دو سیم کارت سریعتر خالی می شود؟

شاید برای شما سوال شده که با وجود اینکه از یک سیم کارت به اون صورت استفاده نمیکنید و حتی شاید ماهی دو بار هم زنگ نمیخوره پس برای چی انقدر مصرف باتریتون بالاست؟

تلفن دو سیم کارته شما، باید پیام های صفحه بندی (Paging Messages) دو سیم کارت را حتی در حالت بیکار (IDLE Mode) بخواند. این نظارت مستمر برای اطلاع از اینکه آیا تماس یا پیام دریافتی دارید یا خیر لازم است.

در نتیجه، حتی زمانی که از تلفن دو سیم کارته خود استفاده نمی کنید، باز هم می تواند شارژ باتری بیشتری نسبت به تلفن های تک سیم کارته داشته باشد. چراکه این عملیات برای دو سیم کارت انجام میشود و در نتیجه انرژی دو برابری مصرف خواهد شد.


آیا شارژ باتری تلفن دو سیم کارته شما به شرکت مخابراتی یا اپراتور آن سیم کارت بستگی دارد؟

پوشش ضعیف شبکه می تواند تخلیه باتری تلفن شما را افزایش دهد. هنگامی که تلفن سیگنال یا آنتن ضعیفی دریافت می کند، برای برقراری ارتباط با برجهای سلولی به انرژی و باتری بیشتری نیاز دارد.

بنابراین، استفاده از اپراتورهایی با پوشش ضعیف در گوشی دو سیم کارته شما می تواند روند تخلیه باتری آن را افزایش دهد.
این مورد منحصر به تلفن های دو سیم کارته نیست؛ تلفن های تک سیم کارته نیز تخلیه باتری سریعتری با پوشش ضعیفتر شبکه دارند.


چگونه عمر باتری بهتری تلفن دو سیم کارته خود را افزایش دهیم؟

با غیرفعال کردن یک خط (سیم کارت) که کمتر از آن استفاده میکنید می توانید عمر باتری گوشی دو سیم کارته خود را تا حد زیادی فزایش دهید. البته با این حال دیگر تماس یا پیامی را در خط غیرفعال دریافت نخواهید کرد. همچنین می‌توانید از اپراتورهای که با پوشش بهتر در منطقه خود استفاده کنید تا عمر باتری بهتری از تلفن دو سیم‌کارت خود داشته باشید. به عنوان مثال اگر در منطقه زندگی شما، خط ایرانسل آنتن بهتری میدهد بهتر است که از خط ایرانسل استفاده کنید.


نتیجه گیری کلی:

در صورتی که در گوشیهای دو سیم کارته تنها از یک سیم کارت استفاده میکنید، مصرف باتری بیشتری نخواهید داشت. زمانی که یک گوشی هوشمند تلاش می‌کند به یک شبکه متصل شود، نیازمند پردازش و مصرف انرژی است. استفاده از دو سیم‌کارت در یک گوشی باعث افزایش تعداد تماس‌ها و پیامک‌های دریافتی کاربران را افزایش دهد، که باید بر این افزایش نظارت شود، و این امر در مصرف باتری تأثیر خواهد گذاشت.