Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت > آموزش > آموزش پیدا کردن شماره سریال در کامپیوترهای مک اپل

آموزش پیدا کردن شماره سریال در کامپیوترهای مک اپل

آموزش پیدا کردن شماره سریال در کامپیوترهای مک اپل
  • تاریخ
  • دسته‌بندی آموزش
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 85

هر دستگاه مک دارای یک شماره سریال است که اطلاعات منحصر به فرد خود را از طریق آن بیان می کند. شماره سریال مک می تواند اطلاعاتی مانند جزئیات خرید، ساخت یا مشخصات پیکربندی آن را نشان دهد.


در این آموزش راه های مختلفی با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید برای پیدا کردن شماره سریال Mac ارائه خواهد شد؛ اینکه آیا به دستگاه دسترسی دارید یا خیر، و یا به حساب اپل خود دسترسی دارید و یا هنوز بسته بندی اصلی را دارید و دستگاه را آنباکس نکردید، در تمامی این شرایط میتوانید شماره سریال مک خود را به راحتی پیدا کنید.


1. قسمت زیرین مک خود را بررسی کنید.

شماره سریال در قسمت زیرین iMac، MacBook یا Mac Mini شما چاپ یا حک می شود. این روش سریعترین روش برای بررسی شماره سریال خود بدون نیاز به باز کردن یا ورود به دستگاه است. شماره سریال Mac شما در نزدیکی علامت‌های نظارتی که شامل شماره‌های FCC و جزئیات مونتاژ می‌شود، حک یا چاپ شده است.

شماره سریال مک در زیر دستگاه  

2. در قسمت «About This Mac» سیستم عامل.

اگر می‌توانید Mac خود را راه‌اندازی کنید، در قسمت Apple > About This Mac کلیک کنید تا اطلاعات کلی Mac خود را مشاهده کنید. شماره سریال مک شما در آخرین خط زیر Graphics ظاهر می شود.

About this Mac 

3. از طریق «System Information» شماره سریال را پیدا کنید.

می‌توانید شماره سریال خود را در کنار اطلاعاتی مانند پردازنده، تعداد هسته‌ها و UUID سخت‌افزار که همگی در منوی System Report یا System Information هستند، بررسی کنید. برای مشاهده این منو، در حالی که کلید Option را نگه داشته‌اید باید، روی ایکون Apple کلیک کنید و سپس گزینه System Information را از Menu Bar انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه Hardware را از منو سمت چپ انتخاب کنید و سپس شماره سریال و مدل دستگاه در منو سمت راست قابل مشاهده خواهد بود.

System Information  

4. از دستور ترمینال مک استفاده کنید.

برای کسانی که با ترمینال آشنا هستند، این روش نیز یک راه سریع برای دسترسی به شماره سریال مک شما است. برای پیدا کردن شماره سریال خود با استفاده از این روش، Terminal را از پوشه Applications باز کنید یا Terminal را در Spotlight تایپ کنید.
سپس دستور زیر را وارد کنید “system_profiler SPHardwareDataType | grep Serial” و کلید Enter را فشار دهید. شماره سریال شما باید در خط بعدی ظاهر شود.

اسکرین شات شماره سریال ترمینال مک 

5. با Apple ID خود شماره سریال مک را پیدا کنید.

اگر به دستگاه فیزیکی خود دسترسی ندارید، شماره سریال از طریق وب سایت Apple ID نیز قابل مشاهده است. وارد حساب Apple ID خود شوید و سپس به بخش Devices بروید.

پیدا کردن شماره سریال از طریق سایت اپل آیدی 

سپس، می‌توانید روی دستگاه مکی که می‌خواهید جزئیات آن را بدانید کلیک کنید. یک پاپ آپ شامل مدل، نسخه و شماره سریال ظاهر می شود.پیدا کردن شماره سریال از طریق سایت اپل آیدی دستگاه های اپل  


6. از تنظیمات آیفون یا آیپد خود استفاده کنید.

اگر از اپل آیدی یکسانی برای تمامی دستگاه های اپل خود استفاده میکند، برای مک‌های وارد شده به حساب اپل آیدی خود، شماره سریال را می‌توانید در منوی تنظیمات دستگاه‌های دیگرتان مانند آیفون یا آی‌پد نیز پیدا کنید.

صفحه اصلی تنظیمات آیفون تنظیمات اپل آیدی تنظیمات اپل شماره سریال مک 
برای مشاهده شماره سریال مک از iPhone یا iPad خود، به تنظیمات بروید و روی نام خود ضربه بزنید. سپس به پایین صفحه رفته و iMac، MacBook یا Mac Mini خود را انتخاب کنید تا شماره سریال مک خود را ببینید.

7. اسناد تعمیرات قبلی دستگاه را مرور کنید.

اگر به دستگاه فیزیکی یا حساب اپل خود دسترسی ندارید، در صورتی که قبلا اقدام به تعمیر دستگاه مک خود کرده باشید، می توانید اسناد و مدارک سابقه تعمیرات مک خود را برای یافتن شماره سریال Mac مرور کنید.

دستگاه‌های مک با سابقه تعمیر توسط مراکز خدمات مجاز، باید شماره سریال همراه با مستندات داشته باشند. معمولا Genius Bar به طور خودکار این جزئیات را به ایمیل مرتبط با حساب اپل شما ارسال می کند.
البته متاسفانه این روش شامل کشور ما نمیشود چون ما نمایندگی معتبر اپل و تایید شده در کشور نداریم، ولی تعمیرکارهای حرفه ای و کاردرست حتما یک فاکتور که در آن شماره سریال دستگاه ذکر شده به شما میدهند. 

عکس صفحه قرار ملاقات نوار Genius 
8. جعبه اصلی دستگاه را پیدا کنید.

هر مک دارای جعبه سفید امضای اپل است که دارای برچسبی حاوی شماره سریال آن در پشت است.

برچسب شماره سریال مک باکس 
9. فاکتور دستگاه را پیدا کنید.

شماره سریال هر محصول مک باید روی فاکتور چاپ شده یا رسید دیجیتالی که همراه خرید شما ارائه شده است قابل مشاهده باشد.
البته متاسفانه این روش نیز شامل کشور ما نمیشود چون ما نمایندگی معتبر اپل و تایید شده در کشور نداریم، ولی مغازه های معتبر، حتما در فاکتور فروش شماره سریال دستگاه را یادداشت میکنند.

فاکتور رسمی اپل 

شماره های سریال مهم هستند زیرا حاوی جزئیات مربوط به گارانتی، تعمیر و تعویض دستگاه هستند. هر دستگاه یک شماره سریال منحصر به فرد دارد.

در طول سال‌ها، اپل چندین خط تولید با ظاهری مشابه اما با پیکربندی‌های بسیار متفاوت منتشر کرده است. بنابراین، در حالی که مک بوک پرو ممکن است ظاهر خود را برای چندین نسل حفظ کرده باشد، ولی قطعات داخلی آن تعیین می کند که چگونه باید تعمیر شود که تمام اینها از روی شماره سریال مک قابل رهیابی هستند.شماره سریال به مراکز تعمیر کمک می کند که با شناسایی مدل دقیق مک بوک شما، بتوانند قطعات مربوط به آن را جهت تعمیر پیدا کنند.


شماره سریال مک، همچنین جهت استفاده از سرویسهای آنلاین، نظیر: سرویس حذف ایکلود دائمی کامپیوترهای مک اپل شما کاربر دارند.