Close
Android Marketاندروید مارکت اندروید مارکت
اندروید مارکت: » آموزش » آموزش تشخیص دستگاه بدون MEID یا (GSM) و با MEID یا (CDMA)

آموزش تشخیص دستگاه بدون MEID یا (GSM) و با MEID یا (CDMA)

آموزش تشخیص دستگاه بدون MEID  یا (GSM) و با MEID  یا (CDMA)
  • تاریخ
  • دسته‌بندی آموزش
  • نویسنده admin
  • بازدیدها 668
رديف محصول قیمت افزودن به سبد خرید
1 تعیین اپراتور اپل و وضعیت بلک لیست
تعیین اپراتور اپل و وضعیت بلک لیست
12,000 تومان

 

بسیاری از کاربران برای تشخیص MEID دستگاه با مشکل مواجه هستند، به خصوص با معرفی ابزارهای جدید بایپس، این مورد بسیار حائز اهمیت شده است. چرا که برخی از این ابزارها فقط از دستگاههای بدون MIED و یا فقط از دستگاه های با MEID ساپورت میکنند! برای اطلاع از اینکه آیا دستگاه شما MEID دارد یا خیر، با ما همراه باشید.

 

کد IMEI چیست؟

کد IMEI به اختصار (International Mobile Equipment Identity : IMEI) شناسه‌ای منحصر به فرد 15 رقمی برای ردیابی تلفن همراه است، که شما با داشتن آن می‌توانید گوشی خود را شناسایی کنید و به عنوان مثال در صورت مفقودی یا سرقت آن را پیدا کنید. توجه داشته باشید IMEI مربوط به خود گوشی‌ است و هیچ ارتباطی با سیم‌کارت یا حتی سیستم عامل تلفن همراه‌تان ندارد. اما در برخی گوشیهای علاوه بر IMEI یک کد دیگر به نام MEID وجود دارد. و اما MEID چیست؟ و چه تفاوتی با IMEI دارد؟

 

کد MEID چیست؟

کد MEID به اختصار (Mobile Equipment IDentifier : MEID) یا شناسه تجهیزات تلفن همراه، یک کد ۱۴ رقمی است که در انواع تلفن‌های هوشمند متفاوت است. این کد در واقع، راهی برای شناسایی منحصر به فرد دستگاه‌های iPhone و Android است.

 

کد MEID یک تشخیص دهنده ی تجهیزات موبایلی بوده و یک عدد است که روی قطعات فیزیکی گوشی هوشمند نوشته شده است. MEID با کد IMEI رابطه ای مستقیم داشته و به دستگاه های هوشمند این امکان را می دهد تا به راحتی بتوانند میان شبکه های اینترنتی 3G ، 4G و 5G طول موج مناسب خود را پیدا کرده و نیز توسط کد نوشته شده روی قطعه ی سخت افزاری بتوان تشخیص داد که دستگاه از چه نوع شبکه ی اینترنت پر سرعتی پشتیبانی می کند. علاوه اینکه این کد به اپراتورها این امکان را میدهد تا با دقت و کیفیت بالاتری نسبت به کدهای ESN یا IMEI بتوانند گوشی های دزدیده شده و یا خراب را تشخیص دهند. شماره ی MEID به صورت دائمی در گوشی های هوشمند ذخیره شده و جایگزین کد ESN که مخفف Electronic Serial Number خواهد شد که از سال 2006 استفاده میشد. 

 

تفاوت کد MEID و IMEI چیست؟

اولین تفاوت این است که شماره IMEI همیشه در دستگاه‌های شبکه GSM و شماره MEID در دستگاه‌های شبکه CDMA وجود دارد.

دومین تفاوت طول ارقام آن‌ها است، هر شماره MEID شامل ۱۴ رقم هگزا دسیمال است و هر شماره IMEI شامل ۱۵ رقم (۱۴ رقم به همراه ۱ رقم چک) است.

با وجود اینکه که دو تفاوت کلیدی بین آنهاوجود دارد ، اما در نحوه استفاده مشابه هستند همچنین هر کدام به طور منحصر به فرد دستگاه‌ها را شناسایی می‌کنند.

 

چگونه بفهمیم که دستگاه ما MEID دارد یا خیر؟

چند روش مختلف برای اطلاع از MEID دستگاه وجود دارد:

توجه: قبل از هرچیز باید بدانید که MEID فقط برای دستگاه‌هایی هست که سیم کارت میخورند، یعنی اگر دستگاه شما مثلا iPod یا iPad wireless باشد، طبیعتا نه دارای MEID است و نه IMEI!

حال برای تشخیص اینکه کدام یک از دستگاه‌های سیم کارت خور MEID دارند به روشهای زیر مراجعه کنید:

 

1- در صورتی که دستگاه شما در وضعیت فعال بوده و به منوی آن دسترسی دارید، میتوانید به راحتی وارد Settings دستگاه شده و از قسمت General، به بخش About مراجعه نمایید. در صورتی که در این قسمت، بتوانید یک شماره مشابه IMEI پیدا کنید، که با MEID نشان داده شده است، یعنی دستگاه شما دارای MEID بوده و اصطلاحا، CDMA است، در غیر این صورت اگر کلا چیزی به نام MEID در این منو نبود، یعنی دستگاه شما بدون MEID بوده و اصطلاحا GSM میباشد.

 

 

همچنین میتواند با شماره گیری کد #06#* نیز کد MEID دستگاه را در صورت وجود پیدا کنید.

 

 

2- در صورتی که دستگاه شما لاک شده باشد و دسترسی به منو نداشته باشید میتوانید در صفحه اول قفل فعال سازی، (صفحه Hello) پایین صفحه علامت آبی رنگ i را انتخاب نموده و سپس در صورت مشاهده MEID، یعنی دستگاه شما CDMA بوده و دارای MEID است. در صورتی که کد MEID نبود و فقط IMEI داشت، یعنی دستگاه شما GSM است.

 

 

3- از روی جعبه گوشی میتوان به راحتی از این موضوع مطلع شد، در صورتیکه روی جعبه همانند تصویر زیر، IMEI / MEID باشد، یعنی دستگاه دارای MEID است ولی اگر IMEI خالی نوشته شده باشد و اثری از شماره MEID روی جعبه نباشد، یعنی دستگاه بدون MEID است.

4- از روی سیم تری (Sim tray) نیز میتوان فهمید که آیا دستگاه شما MIED دارد یا خیر. برای این منظور ابتدا سیم کارت تری را از دستگاه خارج کرده، سپس در صورتیکه روی سیم تری همانند تصویر زیر، IMEI / MEID باشد، یعنی دستگاه دارای MEID است ولی اگر IMEI خالی نوشته شده باشد و اثری از شماره MEID روی تری نباشد، یعنی دستگاه بدون MEID است.

 

5- می توانید شماره سریال یا MEID آیفون و یا آی پد را از طریق برنامه آی تیونز نیز پیدا کنید.

  1. دستگاه iOS خود را به کامپیوتر متصل کنید.
  2. اگر آی تیونز به صورت خودکار باز نشد، آن را به صورت دستی اجرا کنید.
  3. بر روی تپ Summary کلیک کنید تا اطلاعات دستگاه را مشاهده نمایید.
  4. اگر دستگاه شما ایفون است، روی شماره تلفن کلیک کنید تا IMEI/MEID و ICCID را پیدا کنید. اگر دستگاه شما آیپد سلولار (سیم کارت خور) است، می بایست روی شماره سریال کلیک کنید تا اطلاعات CDN ,IMEI/MEID ,ICCID نمایش داده شود.

 

 6- شما میتوانید با استفاده از سرویس اینفوی اپل، به راحتی کلیه اطلاعات مربوطه به دسنگاه خود (شامل MEID) را دریافت نمایید.

تعیین اپراتور و اینفوی کامل آیفون